Numer alarmowy: 998 lub 112

Start Poświęcenie samochodu oraz świetlicy wiejskiej

20220813_Slub_Kuby.jpg

Poświęcenie samochodu oraz świetlicy wiejskiej

Uroczyste poświęcenie i wprowadzenie do podziału bojowego samochodu pożarniczego Jelcz 422 GCBA 5/24 oraz oficjalne oddanie do użytku nowo wybudowanej świetlicy wiejskiej odbyło się 18 czerwca 2022 roku. Z tej okazji pojawili się zaproszeni goście, delegaci jednostek OSP z terenu Gminy Zagórów oraz mieszkańcy sołectwa Łomów. Był to dla nas jeden z najważniejszych dni w życiu jednostki, dlatego wszystkim obecnym dziękujemy za przybycie i wsparcie.
Na początku uroczystości została wciągnięta flaga państwowa na maszt oraz odegrany hymn państwowy. Następnie głos zabrał prezes jednostki
– druh Damian Antkowiak. W swoim przemówieniu podziękował wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego, by sala wiejska mogła powstać. Po przywitaniu wszystkich gości, poproszono księdza proboszcza o poświęcenie samochodu.
Następnym punktem imprezy było formalne przekazanie samochodu, którego dokonał Burmistrz Miasta i Gminy Zagórów Pan Roman Kulterman w asyście komendanta gminnego ZOSP druha Krzysztofa Jankowskiego.
Taka uroczystość to również doskonała okazja do wręczenia odznaczeń. Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej Województwa Wielkopolskiego z dnia 5 maja 2022 roku złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa został odznaczony druh Eugeniusz Musiałowski, brązowym medalem za zasługi dla pożarnictwa odznaczeni zostali druhowie Ryszard Garbaciak i Artur Musiałowski. Natomiast uchwałą Prezydium Zarządu Powiatowego z dnia 4 maja 2022 roku odznakę strażak wzorowy nadano druhom Zbigniewowi Kruczkowskiemu i Tomaszowi Musiałowskiemu.
Po wręczeniu odznaczeń Martynka Maciejewska wraz z Paniami ze Stowarzyszenia ,,Łomowianki” zaśpiewały utwór „Wszystkie drogi prowadzą do Łomowa”, który podczas pewnych dożynek stał się hymnem naszego Sołectwa.
Kolejna część uroczystości rozpoczęła się od przedstawienia przez druha Dariusza Burdzińskiego krótkiej historii budowy naszej świetlicy wiejskiej.
Następnie doszło do uroczystego przecięcia wstęgi, której dokonali:
- Burmistrz Miasta i Gminy Zagórów – Roman Kulterman,
- Przewodniczący Rady Miejskiej w Zagórowie – Ryszard Sikorski,
- Proboszcz Parafii pod wezwaniem Świętych Piotra i Pawła w Zagórowie – ksiądz Witold Zieliński,
- Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Łomowie – druh Damian Antkowiak,
- Sołtys Sołectwa Łomów – Andrzej Fajkowski,
- Przewodnicząca Stowarzyszenia Łomowianki – Małgorzata Burdzińska,
- druh Krzysztof Kruczkowski.
Po przecięciu wstęgi, ksiądz Witold Zieliński poświęcił świetlicę wiejską.
Następnie wręczono podziękowania za wsparcie nas we wszystkich działaniach dotyczących zarówno jednostki, jak i budowy świetlicy wiejskiej. Podziękowania z rąk druha Damiana Antkowiaka i sołtysa Andrzeja Fajkowskiego otrzymali:
- Burmistrz Miasta i Gminy Zagórów – Roman Kulterman,
- Przewodniczący Rady Miejskiej w Zagórowie – Ryszard Sikorski,
- Przewodnicząca Stowarzyszenia Łomowianki – Małgorzata Burdzińska,
- Komendant Gminny ZOSP – druh Krzysztof Jankowski,
- Wice Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Zagórowie – Michał Ulatowski,
- druh Bogusław Tulikowski,
- druh Krzysztof Kruczkowski
Prowadzący całą uroczystość, tj. druh Adrian Musiałowski i członkini Stowarzyszenia Łomowianki – Dagmara Kinast, podziękowali jeszcze raz wszystkim gościom za przybycie i zaprosili ich na poczęstunek oraz wspólne biesiadowanie.

Foto: Jerzy Orchowski

Krótka historia budowy świetlicy wiejskiej

Budowa naszej świetlicy wiejskiej trwała 6 lat. W 2013 roku ówczesny prezes druh Bogusław Tulikowski uporządkował prawo własności terenu i staliśmy się właścicielami działki, na której dziś się znajdujemy. W 2014 roku nastąpiła zmiana zarządu OSP w Łomowie, który przedstawiał się następująco:
- Prezes – druh Krzysztof Kruczkowski
- Z-ca Prezesa – druh Janusz Zawal
- Naczelnik – druh Dariusz Burdziński
- Z-ca Naczelnika – Robert Kinast
- Skarbnik – druh Eugeniusz Musiałowski
- Gospodarz – druh Błażej Kinast
- Sekretarz – druh Artur Musiałowski
- Komisja rewizyjna w składzie: druh Ryszard Garbaciak, druh Zbigniew Kruczkowski, druh Marcin Pluciński.
Dzięki staraniom tego zarządu został wybrany projekt i złożony wniosek o pozwolenie na budowę . Na początku roku 2015 wydane zostało pozwolenie. W czerwcu tego samego roku rozpoczęły się pierwsze, a zarazem najważniejsze prace na placu – przygotowanie fundamentów pod świetlice. Nie chodzi tylko o aspekt budowlany ale przede wszystkim ludzki. Wśród naszych mieszkańców widać było ogromne poruszenie. W tym roku udało się również pozyskać materiały budowlane niezbędne do postawienia budynku w całości. W 2016 roku zorganizowana została zbiórka drewna na więźbę dachową oraz pierwsze zbiórki pieniędzy, które przerosły nasze najśmielsze oczekiwania. Udało się nam doprowadzić budynek świetlicy wiejskiej do stanu surowego, zamkniętego. W 2017 roku dzięki dofinansowaniu z Urzędu Miasta i Gminy Zagórów mogliśmy zrealizować prace w środku budynku m.in.: wykonana została instalacja elektryczna, instalacja wodno-kanalizacyjna, zalaliśmy posadzki i położyliśmy tynki na ścianach. W 2018 roku trwały prace nad instalacją centralnego ogrzewania oraz modernizacji kotłowni, ociepliliśmy również sufity i ściany budynku z zewnątrz. W 2019 roku zamontowaliśmy kasetony sufitowe, położyliśmy płytki we wszystkich pomieszczeniach. W 2020 rok to upragnione przez nas wykańczanie pomieszczeń, montaż drzwi wewnętrznych i położenie kostki brukowej wokół obiektu. Finalnie w 2021 roku świetlica wiejska w Łomowie została oddana do użytku. Należy podkreślić, że wszystkie prace przy budowie i wykończeniu świetlicy wiejskiej zostały wykonane przez mieszkańców naszego sołectwa. Dzięki wsparciu ludzi dobrej woli oraz dofinansowaniu z Urzędu Miasta i Gminy Zagórów udało nam się zrealizować przedsięwzięcie budowy świetlicy wiejskiej.